Právě se nacházíte: SHŠ Sinister > Tance

Tance

K dobrému vychování každého pořádného šlechtice ve středověku patřilo, kromě všeobecného vzdělání (a někdy i bez něho :) ), naučit se umění tance. Ale tanec naštěstí nebyl jen výsadou vyšších společenských vrstev, byla to i oblíbená zábava selského lidu, i když v podstatně uvolněnějším a hlavně živějším tempu. Tyto rozdíly ale ani jednomu z nich neubíraly na své jedinečnosti a ladnosti, právě naopak, dodávaly mu tu správnou jiskru. A taky napovídají o způsobu života těchto lidí, kteří nesli na svých ramenou svoji společenskou odpovědnost a starosti, byť už o své panství nebo o své pole. Stále se ale dokázali uvolnit a oddat se i radostem tak NE - obyčejným, jako byl tanec.

Tanec se vyvíjel a vyvíjí, tak jako všechny činnosti v životě lidské společnosti, a za tu dobu prošel vývojem velmi pestrým. Tanec v období gotiky byl vlastně jedním z prvních oficiálních projevů slušného vychování ve vyšších společenských vrstvách. Do té doby se tančilo vesměs stejně na knížecím dvoře jako na vesnické veselici. Ale rozdíly mezi těmito vrstvami se postupně zvětšovaly, takže zatímco vesničané si v tanci udržovali stále svou živelnost a bezprostřednost, tak tanec, kterému se učila šlechta,  se stával okázalejším, reprezentativnejším, působícím důstojně a zdrženlivě. Jenže středověk, to nebyla jen Evropa. Na šlechtické dvory, trhy a jarmarky přicházeli spolu s kupci i lidé z jiných koutů tehdy známého světa, a velmi často to býval v té době populární Orient. Tak se do našich končin dostaly i tance spoře oděných krásných břišních tanečnic a fakíři hrající si s ohněm dávali na obdiv krásu a výdrž lidského těla.

Naše skupina se zabývá historickými tanci hlavně z období gotiky a renesance, ale velkému zájmu se těší též orientální tance, prezentované našimi svůdnými děvčaty. Tato pestrá škála umožňuje velký výběr a zároveň vybízí k vychutnání těchto požitků, které si dopřávali naši předkové, byť už jenom pohledem na ladné pohyby tanečníků, nebo i aktivní účastí v jejich tanečném reji. Výběr je jenom na Vás a zde je menu podle jednotlivých období, které Vám dáváme k dispozici:

title.jpg

Gotické dvorské tance

Tančíme na dobovou hudbu nahranou současnými interprety. Nabízíme jak dochované historické tance, tak vlastní choreografie s původními prvky.

title.jpg

Gotické vesnické tance

Vystoupení z poddanského prostředí zaujmou svojí veselostí a hravostí. Divák může být vtažen do tance, aby následně zjistil, že křepčí společně s tanečníky na dobové melodie.

Většina tanců může být předvedena buď tanečnicemi nebo smíšenými páry.

title.jpg

Renesanční dvorské tance


title.jpg

Renesanční vesnické tance


title.jpg

Tanec s ohnivými vějíři

Fotky: